czwartek, 22 września 2011

Koroneczki

Dostaliśmy w prezencie całą siateczkę pasmanteryjnych drobiazgów, głównie koronkowych tasiemek i wstawek np. do sukni. Część z nich można zobaczyć na wystawie stałej w naszej kamienicy.








Nasz hojny ofiarodawca obiecał przynieść jeszcze guziki. Niby drobiazg, a cieszy.

poniedziałek, 19 września 2011

Od deski do deski, czyli jak powstaje książka.

Skąd wzięło się powiedzenie „czytać od deski do deski”? Co to jest miniatura i z czego robi się pergamin? Kim jest introligator i do czego używa agatu? Gdzie spotkamy białego kruka ? Na te oraz wiele innych intrygujących pytań odpowiemy podczas Akademii Małego Odkrywcy w drugą niedzielę października.

Zapraszamy wszystkich chętnych, są jeszcze ostatnie miejsca!
Przypominamy, że konieczna jest rezerwacja pod numerem tel. 12 422-42-19, wewn. 25.

wtorek, 6 września 2011

Kraków po zmroku


W ramach muzealnej Akademii 60+ zapraszamy seniorów (i nie tylko) na spotkanie z kuratorem wystawy "Gdy zapada noc" Panem Witoldem Turdzą, które odbędzie się jutro o godzinie 17.00. Będzie to ostatnia okazja, by posłuchać barwnej opowieści o nocnym życiu XIX-wiecznego Krakowa, bowiem wystawa czynna będzie tylko do niedzieli.

Jutrzejszy wieczór będzie też okazją, by obdarować upominkami najpilniejszych zwiedzających, którzy prawidłowo odpowiedzieli na pytania konkursowe. Losowanie nagród odbędzie się tuż po spotkaniu z kuratorem.
Zapraszamy!

piątek, 2 września 2011

„Pędzlem i dłutem – Korpalowie”

Już niedługo pożegnamy się z nocą symbolicznie zapadającą w Kamienicy Hipolitów. Ale bez obaw, już 5 października otwieramy kolejną wystawę.
Wystawa „Pędzlem i dłutem –Korpalowie” będzie prezentować historię krakowskiej rodziny Korpalów, której artystyczne tradycje sięgają połowy XIX stulecia i są kontynuowane do dziś. Urywek rodzinnej sagi jest opowieścią o trzech zapomnianych, wszechstronnie uzdolnionych artystach: rzeźbiarzach Michale i Aleksandrze oraz malarzu Tadeuszu. W salach zaaranżowanych na artystyczne pracownie zaprezentujemy wybór najciekawszych, dotąd nie prezentowanych dzieł, a wśród nich prace malarskie i rzeźbiarskie, rysunkowe projekty oraz gipsowe modele pomników, a także rodzinne pamiątki i fotografie.
Zapraszamy na wystawę o rodzinie, której kolejne pokolenia dziedziczyły nie tylko pasję twórczą i miłość do sztuki, ale również poczucie patriotyzmu, podobną wrażliwość i sposób postrzegania otaczającego świata.[EL]

Kuratorem wystawy jest Elżbieta Lang.